Yeni Birlik 13.08.2019

 

OKURLARA 'AYRIKSI KİTAP'

 

Kitap dünyasına yeni bir soluk, yeni bir renk getirmek ve okurların beklentilerini karşılamak üzere giriş yapan "Ayrıksı Kitap"ın kurucusu yazar Özkan Özdem, kitap okumanın bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Okurlara 'Ayrıksı Kitap'

SEMA SEZEN

Sanatsal olarak ruhumuza değişik duygular katan yapıtlar en sevdiklerimizdir. İzlediğimiz filmler, gördüğümüz tablolar, dinlediğimiz müzik veya gösteri sanatlarında hep bir farklılık, marjinallik "Ayrıksılık" bekleriz. Yeni kurulan "Ayrıksı Kitap" da kitap konusunda okurların beklediği farklılığı karşılamayı hedefliyor.
Ayrıksı Kitap'ı "Bir yerde daha güzel bir dünyanın düşü kuruluyorsa bilin ki o yerde kitap okumak temel bir ihtiyaç olarak görülüyordur. Bu yüzden kitaba ve okumaya daha fazla değer vermeliyiz." diye özetleyen yazar Özkan Özdem, kurduğu bu yayınevini okurlara anlattı.

• Ayrıksı Kitap'ın kuruluş süreci nasıl oldu?

Kitabın ve okumanın temel insani ihtiyaçlardan biri olarak görülmediği, kitabın okunmaktan çok sergilendiği, kitap kokulu kitapçıların hayatımızdan koparıldığı bir yerde bir grup kitap tutkunu olarak Ayrıksı Kitap’ı kurduk. Edip Cansever’in “aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa” tutkunuz dizelerinden esinlenerek çizgisini ve ismini belirlediğimiz Ayrıksı Kitap 1 Nisan 2019 tarihinde yayın hayatına merhaba dedi. Haruki Murakami’nin “sadece herkesin okuduğu kitapları okursak, sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünebiliriz,” düşüncesinden hareketle okumaya değer kitapları okumaya değer veren okurlarla buluşturmayı hedefliyor.

• Ayrıksı Kitap nasıl bir yayınevi?

Ayrıksı Kitap okumaya değer veren bir okur kitlesine ayrıksı kitapları ulaştırma amacıyla kurulmuş hayata, doğaya, insana, tüm canlılara değer veren bir yayınevidir.

• Ne tür kitaplar basıyorsunuz?

Klasik tür kalıp ve tanımları içinde Ayrıksı Kitap’ın bir sınırı yok. Yalnız okumaya değer ve ayrıksı kitaplar basacağız. Ayrıksı Kitap’ta klasik kurgu, kurgu dışı, çocuk kategorileri dışında ayrıksının kendi tanımladığı türler var. Yayımladığımız ilk kitap olan Sen Çözemezsen Kant Çözer kurgu dışı bir kişisel gelişim/felsefe kitabı olmasının yanında ayrıksı tür tanımı içinde ‘bana öyle bir kitap verin ki hayata başka bakayım’ başlığı altında. İkinci kitabımız olan Karnağız ise kurgusal bizarro/uçuk yazın türünde bir kitap olmasının yanında ‘bana öyle bir kitap verin ki tepetaklak olayım’ başlığı altında yayımlandı. Yayımlayacağımız diğer kitaplarımız da bunun gibi ayrıksı başlıklar altında toplanacak.

• Diğer yayınevlerinden farkı ne?

Diğer yayınevlerinden farkımız okurlarımız ve Ayrıksı Kitap’ın karakteridir. Okumaya değer veren, ayrıksıya, aykırıya, ayrıntıya, azınlığa ve elbette ki kitaba tutkun olan bir okur kitlesi vardır. Özellikle diğer yayınevlerinden farklı olarak hem Ayrıksı Kitap’ın hem de ayrıksı okurlarının kitap dünyasıyla bir derdi vardır. Okuru sadece müşteri, yayınevini sadece işletme, yazarı tedarikçi, kitabı ürün ya da mal gören; kitapçıyı dışlayan, içerikten çok ambalaja önem veren, popüler olduğu sürece hayatta kalabilen kitap dünyasından rahatsız bir yayıneviyiz.

• Yılda kaç kitap yayınlayacaksınız? Hedefiniz nedir?
İlk yılımızda 10 kitap yayımlayacağız ve imkânlarımız ölçüsünde ikinci yılımızda bu sayıyı 30’a çıkarmayı düşünüyoruz.

"YAZAR TÜM CANLILARA DOĞAYA TUTKUN OLMALI"

• Yeni yazarların ilk kitaplarını basmak konusundaki yaklaşımınız nedir?

Yazarın yeni veya eski olması yaklaşımımızı değiştiren bir ölçüt değildir. Bizim için öncelikle eserin kendisi önemlidir. Aynı zamanda Ayrıksı Kitap bünyesinde kitapları yayımlanan ya da yayımlanacak olan yazarların okumaya değer vermesi, kitaba, hayata, doğaya, insana, tüm canlılara tutkun olması, yaratıcı ve üretken olması da bizim için önemlidir.

• Size bir kitap ulaştığında ilk olarak neye dikkat edersiniz?

Bu sorunun cevabını tam vermek mümkün değil ama süreci anlatmakta fayda vardır: Bir kitabın Ayrıksı Kitap’ta yayımlanmasına Ayrıksı Yayın Kurulu karar verir. Yayın Kurulu tarafından sağlıklı bir değerlendirmeye alınması için yazarın özgeçmişi, kitabın geniş özeti ve kitabın tamamının e-posta yoluyla yayınevine iletilmesi gerekmektedir. Genel Yayın Yönetmeni, başeditör, editor, satış sorumlusu, pazarlama sorumlusu ve üretim sorumlusundan oluşan Yayın Kurulu’nda oybirliği sağlanan eserler yayınevinin listesine alınır. Yayın Kurulu’nun her bir üyesinin kitapla ilgili kendi yaklaşımı vardır ve kurula ulaşan eserlerin çoğunluğun onayını alması yeterli değildir. Ancak yayınevi geliştikçe ve imkânları büyüdükçe çoğunluğun oyunun yeterli olacağı bir düzen getirilecektir. Şimdilik oybirliği sağlanamadığında Yayın Kurulu’nun kararı eserin niteliğine dönük olumsuz bir değerlendirme oluşturmamaktadır.

• Okurun yapıtı almasında/almamasında fiyat ne önemde bir rol oynuyor?
Okur profilini çizmeniz mümkün mü?

Okurun eseri almasında fiyatın bir rol oynadığı doğru ama bunun ne kadar önemli olduğu biraz tartışmalı. Bunu belirleyen okurun kitaba ve okumaya yaklaşımı ve okumanın temel ihtiyaçların ötesinde lüks bir tüketim olarak görülmesi oluyor. Aslında yazarın, kitabın, okuma eyleminin ya da etkinliğinin değeri toplum gözünde ne kadar düşükse okur için de kitabın fiyatı o derece önemli oluyor. Bu nedenle öncelikle okumaya ve kitaba bir itibar kazandırmak gerekiyor. Okumaya değer veren bir okur için fiyattan öte eserin niteliği ve onun o kitabı okumak için almasına sebep olan yönlendirmelerin doğruluğu daha önemlidir.

 Kapat