Sık Sorulan Sorular

'Ayrıksı'nın sözlük anlamı nedir? 

Türk Dil Kurumu'nda 'ayrıksı' kelimesinin karşılığı olarak 'alışılagelmiş töre ve davranışlara aykırı olan, ekstanrik' veriliyor. 

 

Yayınevinin ismini nereden esinlendiniz? 

Edip Cansever'in 'aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa tutkunuz' dizelerinden esinlendik. 

 

Ayrıksı Kitap logosundaki kara kedi ve kitap sayfaları neyi simgeliyor? 

İki tutkumuzu simgeliyor: Kitap ve ayrıksı olan. 

 

Hangi türde kitaplar yayımlayacaksınız? 

Yayın çizgimiz geniş bir yelpazede olacak. Ancak yayın çizgimizden çok yayınevimiz ayrıksı karakteri ve duruşuyla diğer yayınevlerinden ayrılacak. Haruki Murakami'nin "sadece herkesin okuduğu kitapları okursak, sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünebiliriz," düşüncesinden hareketle okumaya değer kitapların yeni adresi olarak farklı ve ayrıksı olanı okurlarla buluşturmayı hedefliyoruz.

 

Ayrıksı Kitap'ın mottosu nedir? 

Okumaya değer. Bu mottonun iki boyutu vardır. İlki; okuma eyleminin kendisi değerlidir ve kitap okumaya her zaman değerdir. İkincisi; ayrıksı kitap okumaya değerdir çünkü okumaya değer kitaplar yayımlayacaktır. 

 

Raflarda Ayrıksı Kitap kitaplarını nasıl tanırız? 

Ayrıksı Kitap'ın yayımladığı kitapların sırtları her zaman beyazdır. En üstte kitabın ismi, sonra kitabı simgeleyen bir imaj, yazar adı ve en altta da logosu yer alır. 

 

Ayrıksı Kitap'ın yayımladığı her kitabın ilk sayfasında ayrıksı not adı altında farklı bir mesaj veriliyor. Bu mesajların içeriği nedir? 

Bu notlar her kitaba ayrı olarak hazırlanacaktır. Yayınevimizin okur kitlesi oluşana kadar bu notların içeriğini Yayın Kurulu belirleyecektir. Bu noktalar ayrıksı okuru tanımlamaktadır. Okumaya değer veren ayrıksı bir okurun karakterini simgeleyen notlardır bunlar. Örneğin birinci kitaptaki notumuzun içeriği okumaya değer veren bir ayrıksı okuru aynı zamanda yaşamaya da değer verir. İkinci kitabımızdaki notumuzun içeriği okumaya değer veren bir ayrıksı okuru aynı zamanda doğaya ve doğadaki yaşama da değer verir şeklindedir. Bu içerikler daha sonra websitemize üye olan okurlardan alacağımız öneri ve tavsiyelerle oluşturulacaktır. 

 

www.ayriksi.com adresine üye olmam halinde sitenizin ne tür imkanlarından faydalanabilirim?

Alışverişlerinizden puan kazanabilirsiniz.

Adreslerinizi bir kez tanımlayarak, her alışverişte tekrar tanımlama zahmetinden kurtulabilirsiniz.

Siparişlerinizi panelinizden takip edebilirsiniz.

Beğendiğiniz kitapları favori listenize ekleyebilir, fiyatları değiştiğinde otomatik bilgilendirme hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yeni çıkacak kitaplarımızdan, haberlerden, duyurulardan haberdar olabilirsiniz. 

Ayrıksı Kitap ayrıksı okurlarının seslerine, tavsiye, eleştiri, yorum ve beğenilerine değer verir. Okumaya değer kitaplarla keyifle buluşmanız ve bu kitapları keyifle okumanız için desteğiniz ve yardımınız her zaman değerlidir. Ayrıksı Okur, Ayrıksı Kitap'ın en büyük kılavuzudur. 

Ayrıksı Kitap'ın yayımladığı kitapların ilk sayfasındaki ayrıksı notun içeriğinin belirlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Ayrıksı sürprizlerden yararlanabilirsiniz. Bizden söylemesi, sürprizlere açık olun. Ayrıksı Kitap ayrıksı okurlarına sürpriz yapmayı çok sever. 

 

Bir kitapçı olarak kitaplarınızı nereden tedarik edebilirim? 

 

Ana Basım ve Emek Kitap dağıtım kanallarından tedarik edebilirsiniz. 

 

Bir okur olarak kitaplarınızı nereden alabiliriz? 

Nezih Kitap Kırtasiye, Kırmızı Kedi, D&R mağazalarında kitaplarımızı bulabilirsiniz. 

idefix.com, dr.com.tr, kitapyurdu.com, babil.com, kidega.com, bkmkitap.com gibi çevrimiçi kitap mağazalarından; epttavm, trendyol, n11, hepsiburada, amazon gibi e-ticaret kanallarından alabilirsiniz. 

 

Bir kitap yazdım. Ayrıksı Kitap'ta yayımlanması için değerlendirilmek üzere nasıl gönderebilirim? Değerlendirme süreci nasıl yürütülüyor? 

Eserinizi, Ayrıksı Yayın Kurulu’nun dikkatine bilgi@ayriksi.com adresine gönderebilirsiniz. Eserinizin Ayrıksı Yayın Kurulu tarafından sağlıklı bir şekilde değerlendirmeye alınması için özgeçmişinizi, kitabınızın geniş bir özetini, kitabınızın tamamını dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Eseriniz yayınevimize e-posta yoluyla iletildikten sonra, Yayın Kurulu tarafından değerlendirmeye alınacağı belirtilen e-postanın tarafınıza gönderilmesinden 3 ay içinde değerlendirilip değerlendirme sonucu olumlu ya da olumsuz tarafınıza e-posta yoluyla bildirilecektir. 

Yayın Kurulu; genel yayın yönetmeni, başeditör, editör, satış sorumlusu, pazarlama sorumlusu ve üretim sorumlusundan oluşmaktadır. 

Karar sürecinde Yayın Kurulu’nda oybirliği esasıyla değerlendirmeler sonuçlandırılmaktadır. Oybirliği sağlanamadığında Yayın Kurulu’nun bu kararı eserinizin niteliğine dönük olumsuz bir değerlendirme oluşturmamaktadır. Bu değerlendirme eserinizin yayınevimiz bünyesinde yayımlanması için gerekli oybirliğinin sağlanamadığına dönük bir sonucu ifade etmektedir.

 

 

 

 

 

 

Kapat