Hakkımızda

Edip Cansever'in "aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa tutkunuz" dizelerinden esinlenerek çizgisini ve ismini belirleyen Ayrıksı Kitap, 1 Nisan 2019 tarihinde yayın hayatına merhaba demiştir. Haruki Murakami'nin "sadece herkesin okuduğu kitapları okursak, sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünebiliriz," düşüncesinden hareketle okumaya değer kitapların yeni adresi olarak farklı ve ayrıksı olanı okurlarla buluşturmayı hedeflemektedir.

Ayrıksı; alışılagelmiş töre ve davranışlara aykırı olan, eksantrik, farklı, aykırı anlamına gelir 

Logosundaki kara kedi ve kitap sayfaları Ayrıksı Kitap'ın iki tutkusunu simgeler: Kitap ve ayrıksı olan. 

Bir Ayrıksı Kitap'ın ilk sayfasında Ayrıksı Kitap'tan bir not bulunur. Bu not her kitapta değişir. Her notta kimlerin bu kitabı okuyamayacağı itinayla belirtilir. Bu notların kitabın içeriğiyle ilgisi yoktur. 

Ayrıksı Kitap'ın yayımladığı ilk kitap olan Sen Çözemezsen Kant Çözer'in ilk sayfasında yer alan ayrıksı not Ayrıksı Kitap'ın karakterini özetler: Başkalarının ve başka canlıların düşünme ve yaşama özgürlüğüne değer vermeyen bu kitabı okumasın. Okumaya değer veren bir ayrıksı okuru aynı zamanda yaşamaya da değer verir. 

Ayrıksı Kitap'ın çizgisini ayrıksı okurlar oluşturur.

Ayrıksı Kitap'ın yayımladığı kitapların sırtları her zaman beyazdır.

Ayrıksı Kitap'ın mottosu 'okumaya değer'dir. Bu mottonun iki boyutu vardır. İlki; okuma eyleminin kendisi değerlidir ve kitap okumaya her zaman değerdir. İkincisi; ayrıksı kitap okumaya değerdir çünkü okumaya değer kitaplar yayımlayacaktır. 

 

 

 

 

Kapat